Krūties vėžys

KRŪTIES VĖŽYS – DAŽNIAUSIA MOTERŲ ONKOLOGINĖ LIGA VISAME PASAULYJE.

Jo pradžia – tai mažytė pakitusi ląstelė, kuri dėl nežinomų priežasčių ima elgtis ne taip, kaip turėtų. Gamtos diktuojamas ritmas sutrinka ir ląstelė ima dalintis ir daugintis kaip nori. Štai taip pradeda kauptis „taisykles sulaužiusios“ ląstelės, iš kurių susidaro mazgas (navikas). Tik tikrinimasis laiku gali padėti pastebėti pakitusias ląsteles, joms dar nespėjus „įsibėgėti“.

VIENĄ KARTĄ PER MĖNESĮ PADARYK TAI DĖL SAVĘS.

NEBIJOK IR PATI PASITIKRINK KRŪTIS.

PRIEŠ VEIDRODĮ:

1. Pakelkite ranką ir įsižiūrėkite, ar nepakitusi krūties forma ir odos spalva. Ar nėra susimetusių raukšlelių, ar nepadribusi oda?

2. Tą patį patikrinkite ir uždėjusi rankas ant klubų.

3. Paspauskite spenelius. Ar nėra skystų išskyrų?

4. Kairę ranką laikykite už galvos, o dešine tikrinkite kairę krūtį. Trimis viduriniais pirštais masažuokite švelniais sukamaisiais judesiais nuo viršaus žemyn ir vėl atgal. Taip pat patikrinkite dešinę krūtį. Tikrinkite ar neužčiuopiate mazgelių.

GULĖDAMOS:

1. Po kairiu petimi pasikiškite pagalvėlę ar sulankstytą rankšluostį, kairę ranką padėkite už galvos. Trimis viduriniais dešiniosios rankos pirštais ištirkite kairę krūtį, švelniai spaudinėdami sukamaisiais judesiais ir judėdami nuo viršaus žemyn ir atgal. Taip pat patikrinkite dešinę krūtį.

2. Dabar patikrinkite pažastis. Įsitinkinkite, ar nepadidėję limfmazgiai.

PASITIKĖKITE SAVO RANKOMIS:

1. Krūtis reguliariai tikrinkitės nuo 20 m., kiekvieną mėnesį (geriausia – tarp 7 ir 10 ciklo dienos, skaičiuojant nuo pirmosios menstruacijų dienos).

2. Jeigu jums nėra menstruacijų ar laukiatės, tikrinkitės reguliariai, pvz., pirmą kiekvieno mėnesio dieną.

3. Jeigu pastebėjote ką nors įtartino – iš karto kreipkitės į daktarą.

4. Ne kiekvienas guzelis reiškia, kad susirgote vėžiu.

5. Anksti diagnozuotas krūties vėžys yra išgydomas, o navikas gali būti pašalintas, nesubjaurojant krūties.

Krūties ultragarso tyrimas

ultragarsas

KAS TAI YRA?

• Krūties tyrimas ultragarsu padeda aptikti ir įvertinti krūties audinio anomalijas, užčiuoptas manualinio tikrinimo metu ar nustatytas mamografu.

• Krūties tyrimas ultragarsu – tai neinvazinis, saugus ir beskausmis metodas.

• Ultragarsas – tai prevencinis tyrimas, kuris moterims nuo 20 iki 40 metų amžiaus turėtų būti atliekamas kartą metuose arba tuomet, kai paskiria gydytojas.

 

KAIP ATLIEKAMAS ULTRAGARSO TYRIMAS?

Tyrimo ultragarsu metu pacientė paguldoma ant nugaros, o jos ranka padedama už galvos. Tokiu būdu krūtis yra geriausiai matoma. Oda ištepama slydimą lengvinančia žele, kuri užtikrina reikiamą jutiklio kontaktą su oda. Jutiklis, siunčiantis ultragarso signalus, priglaudžiamas prie odos. Signalai, „atsimušę“ į krūties audinius, grįžta atgal. Jie paverčiami nuotrauka, kurią vėliau įvertina gydytojas.

Mamografija

mammografia

KAS YRA MAMOGRAFIJA?

Medicininės apžiūros mamografu metu vaizdas kuriamas, remiantis skirtingu odos audinių gebėjimu sugerti energiją:

• riebalinis audinys sugeria didesnę dalį radiacijos, todėl jo vaizdas nuotraukoje būna tamsus;

• jungiamasis audinys sugeria kur kas mažiau energijos, todėl nuotraukoje jis atrodo šviesiai rožinis;

• bet kokie krūties liaukos pakitimai atvaizduojami baltomis dėmėmis. Mamografu nustatoma 85-90% krūties vėžio atvejų.

 

MAMOGRAFI JA – TAI RENTGENOLOGINIS KRŪTŲ TYRIMAS, SIEKIANT NUSTATYTI AUDINIO PAKITIMUS.

Apšvitinimas rentgeno spinduliais tyrimo mamografu metu yra menkas, todėl mažai kenksmingas, palyginus su tyrimo privalumais. Mamografi ja padeda aptikti daugelį krūtų audinio pakitimų, tokių kaip augliai, kalcio sankaupos, mikroskopinės kalcio sankaupos ir cistos. Moterims nuo 49 m. amžiaus mamografi ja rekomenduojama kas dveji metai. Tačiau tyrimas gali būti atliekamas ir nepriklausomai nuo pacientės amžiaus.